CHSAA information om Coronavirus (COVID-19)

den här sidan innehåller den senaste informationen om Coronavirus (COVID-19) pandemi från Colorado High School Activities Association, eftersom den relaterar till våra sporter och aktiviteter.

senaste informationen

säsong C avvikelser är godkända.

datum: Mars 2

Information: Colorado Department of Public Health and Environment har godkänt avvikelser för säsong C-sport, vilket banar väg för dessa sporter att börja träna under nästa vecka.

Läs hela uppdateringen här.

Information

  • COVID-19 krav& mandat för skolor
  • sport modifieringar
  • 2020-21 kalender
  • CDPHE säsong C varians godkännanden
  • CDPHE säsong B varians godkännanden
  • CDPHE karantän uppdatering för atletisk deltagande (2/27/21)
  • skolform för lagkarantän
  • cdphe q&a

vanliga frågor

När vi tittar på siffrorna som är tillåtna för praxis och spel, var på cdphe-färgnivåerna ser vi ut?

CHSAA har kommunicerat variansinformationen till skolor, men när man bestämmer vad som kan hända på en viss färgnivå, se de protokoll som fastställts för ”organiserad sport.”

alla chsaa-avvikelser överstiger de begränsningar som fastställts för organiserad sport. Enligt CDPHE kan lokala beslut fattas som är mer restriktiva för statens mandat, men kan inte minska de begränsningar som cdphe fastställt på statsnivå.

tillåter CHSAA samtidigt deltagande i gymnasiet och klubben under samma säsong?

Ja. Detta är tillåtet med skriftligt tillstånd från studentens rektor. Se stadgar 2100.2.

kan seniorer som redan har examen fortsätta spela under en säsong som slutar efter examen?

Ja. Detta händer redan under en typisk vårsäsong, till exempel under state track meet eller state baseball turneringar. Observera att studenter måste vara inskrivna i motsvarande 2,5 akademiska enheter/eller distriktsstandard i båda terminerna för att delta.

När det gäller minsta antal övningar, får idrottare ett undantag om de kommer från en sport under föregående säsong?

Per bylaw 2310.31, undantag 3: ”en medlem i ett lag som tävlar interscholastiskt på eller efter starten av formell träning för nästa sportsäsong är befriad från kravet på tre dagar.”Detta undantag gäller även fotboll.

kan en skola hyra sin fotbollsutrustning till en extern organisation utanför den CHSAA-sanktionerade tävlingssäsongen?

Nej. Per bylaw 3310.1 är det ett brott att utfärda skyddande fotbollsutrustning utom under den formella sportsäsongen.

denna sida kommer att uppdateras med ytterligare information / Vanliga frågor efter behov.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.